تبلیغات
مطالب اینترنتی - فرش قرمز برای درخت‌ها
 
مطالب اینترنتی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
جمعه 8 اردیبهشت 1396 :: نویسنده : نویسندهمفیدستان:


فرش قرمز برای درخت‌ها


کودک و نوجوان > فرهنگی – اجتماعی – اصغر بادپر:
چنار پشت پنجره‌ی اتاقم بالأخره جوانه زد و برگ‌های جوان و کوچکش از سرشاخه‌ها بیرون زدند. وقت پهن‌کردن فرش قرمز برای بیداری درختم است.

خانه‌ی ما جنوبی و پشت به آفتاب است، برای همین درخت من، این‌قدر دیر جوانه زد وگرنه درخت‌های آن‌سوی خیابان تقریباً سبزند و هی دارند پرپشت‌تر می‌شوند.

گفتم درخت من؛ من و مادرم این درخت را خیلی دوست داریم. وقتی من دوساله بودم پدرم این درخت را پشت پنجره کاشته، پس او دو سال از من کوچک‌تر است و می‌توانم فكر كنم این درخت، خواهر کوچک من است.

پدرم در کتابی خوانده که هر درخت تأمین‌کننده‌ی اکسیژن یک خانواده‌ی چهارنفره است. برای همین درختمان عضوی از خانواده‌ی ماست. ما چهارنفریم من، پدر، مادر و درختمان.

البته بگویم اسفند امسال یک درخت توت هم در حیاط کاشتیم تا همه‌ی همسایه‌ها از آن استفاده کنند. قبلاً حیاط خانه‌ی ما فقط گل و شمشاد ‌داشت؛ چون همسایه‌ها معتقدند درخت میوه حیاط را کثیف می‌کند.البته بگویم همسایه‌ها همیشه برای تماشای درخت‌ها به شمال می‌روند. این‌ها را مادرم برایم گفته است وگرنه من هم قبلاً حواسم به درخت‌ها نبود.

 • همسایه‌های دیوار به دیوار ما

حالا وقتش است که اسم نزدیک‌ترین درخت به خانه‌تان را بگویید. چنار؟ توت؟ کاج یا زبان‌گنجشک؟

شاید بیش‌ترین درختی که می‌شناسیم و در خیابان‌های تهران می‌بینیم همین چنار باشد. چندی پیش «اسماعیل کهرم»، مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، در مورد پوشش گیاهی مناسب با آب‌وهوای تهران به خبرآنلاین گفته بود: «چنار اصلاً ساخته شده است برای خاک، آب‌و‌هوای تهران. برگ‌های تخت و پهن چنار و این‌که هردرخت حدود ۱۰هزار تا ۱۵هزار برگ دارد، باعث تلطیف هوا می‌شود. ریشه‌ی آن خاک را نگه می‌دارد، ساقه‌اش هم آب را جذب می‌کند و به سفره‌ی آب زیرزمینی می‌دهد. درخت‌های داغداغان و بیدمجنون نیز برای آب و هوای تهران مناسب است.»

البته گروهی از محققان محیط‌زیست هم بعد از بررسی‌های گوناگون، گونه‌های درختی مناسب برای آب‌و‌هوای تهران را معرفی کرده‌اند. بر این اساس درخت عرعر، ابریشم، داغداغان و توت گونه‌های مناسب در برابر آلودگی هوا هستند و سنجد، بلوط، اقاقیا، چنار، زبان‌گنجشك و بید هم گونه‌های درختی و درختچه‌ای با نیاز آبی كم و مناسب برای شهرتهران به‌شمار می‌آیند.

 • چنارستان، توتستان، انارستان

تهران روزگاری به درخت‌هایش شناخته می‌شد؛ اسماعیل کهرم می‌گوید: «تهران از ابتدا توسط خارجی‌ها چنارستان نام‌گذاری شده بود. پوشش طبیعی بومی تهران از زمان آقامحمدخان قاجار که تهران را به‌خاطر آب و هوا به‌عنوان پایتخت انتخاب کرد، وجود درختان چنار بود و از پیچ شمیران تا دربند را چنارستان می‌گفتند.»

دکتر «ناصر تکمیل‌همایون»، تاریخ نگار و تهران‌شناس، درباره‌ی درختان تهران در سده‌ها و دهه‌های گذشته گفته است: «تهران در دوره‌های گوناگون تاریخی حتی پیش از پایتختی باغ‌هایی بسیار، پوشیده از درخت داشته است. طبیعت تهران مشخصاً با سه درخت چنار، انار و توت پیوندی تاریخی دارد. از این سه درخت، متأسفانه انار دیگر نیست. اگر از پدربزرگ ها و مادربزرگ های تهرانی بپرسید، هنوز به یاد دارند که تهران انار داشت.»

به گفته‌ی او تهران در دوره‌هایی به اندازه‌ای خوش آب و هوا بود که درختان میوه به آسانی در این‌جا رشد می‌کردند. توت از جمله درختان محبوب در این شهر به شمار می‌آمد. حتی در دوره‌های پیش از قاجار و صفویه، در بسیاری از مسیرهای کاروان روی تهران، مردم درخت توت می‌کاشتند و نذر می‌کردند.

اگر امروز می بینیم که در منطقه کن و سولقان، توتستان‌هایی فراوان وجود دارد، به همان دلیل است زیرا این منطقه بر سر راه یکی از مسیرهای قدیمی ری به طبرستان و دیلمان قرار داشت و کاروان‌های زیادی از این‌جا می‌گذشتند.»

دوچرخه شماره ۸۷۲

 • غبارروب‌های هوا

فکر می‌کنم همه‌ی ما نقش درخت‌ها در سالم‌سازی هوا را می‌دانیم؛ یعنی حتی اگر اسم درخت‌ها را بلد نباشیم و یا حتی اگر ندانیم درختی جلوی خانه‌مان هست یا نه، باز می‌دانیم آن‌ها چه نقشی در تولید اکسیژن مورد نیاز ما دارند. اما درخت‌ها فواید دیگری هم دارند.

مثلاً جذب پرتوهای خورشیدی مثل پرتوی مادون قرمز و ماورای بنفش که بر روی بدن انسان‌ و حیوان‌ها تأثیرات چشم‌گیری دارند. درخت‌ها این دو پرتو را جذب می‌کنند و شاید برای همین باشد که در سایه‌ی درختان احساس آرامش می‌کنیم چون این دو پرتو به دام درخت‌ بالای سرمان می‌افتند.

البته آرامش در سایه‌ی درختان دلیل دیگری هم دارد، دانشمندان محیط‌زیست در بررسی‌های خود متوجه شدند برخی درختان مثل گردو، کاج، بلوط، بید، افرا، زبان گنجشک، داغداغان، اکالیپتوس، فندق و سروکوهی ماده‌ای در فضا رها می‌کنند به نام فیتونسید که برای بسیاری از باکتری‌ها و قارچ‌ها و برخی حشرات اثر کشنده‌ای دارد، اما بر روی انسان اثر فرح‌بخشی می‌گذارد.

کار دیگر درخت‌ها غبارروبی هواست. این شکل ظاهری زیبا و این شاخ و برگ‌ها فقط برای زیبایی نیست، بلکه هركدام از درخت‌ها با همین شكل ظاهری، در زمین نقش یک گردگیر را ایفا می‌کند. بررسی‌های کارشناسان محیط‍‌‌ زیست نشان می‌دهد که دریک هکتار فضای سبز که تقریباً ۲۰۰ درخت کاشته شده تا ۶۸ تن از گرد و غبار را در هربار بارندگی از هوا گرفته و در خود جذب می کند.

در آخر این از نظر علمی ثابت شده که آلودگی صدا می‌تواند رشد درخت و گیاه را به خطر بیندازد، اما خود درختان می‌توانند در کاهش آلودگی صدا مؤثر باشند. برخی آزمایش‌ها نشان می‌دهد درختان و فضای سبز حاشیه‌ی خیابان‌ها اثرکاهندگی بیش‌تری نسبت به دیوارهای صداگیر پیش‌ساخته یا مصالح ساختمانی مناسب دارند.

دوچرخه شماره ۸۷۲

 • بال‌های سبز درختان

ما در مقابل اکسیژن و آرامشی که می‌گیریم وظیفه‌ی زیاد سنگینی نداریم. در زمستان، بهار و پاییز بارش‌ها کمکشان می‌کند؛ می‌ماند فصل گرم که آن‌ها نیاز به آبیاری روزانه دارند و همیشه تشنه‌اند. در این بین بعضی از درخت‌ها در مسیرجوی‌ها هستند ویا در بوستان‌ها که نیاز به آبیاری ما ندارند، اما بعضی از درخت‌ها در مسیر آبیاری نیستند، آن‌ها را دریابیم.

بعد یادمان باشد همین‌طور که در خیابان راه می‌رویم و با دوستمان گپ می‌زنیم، هی سرشاخه‌های سبز درخت‌ها را نشکنیم! هی برگ‌ها را از شاخه جدا نکنیم، بگذاریم بال‌های سبز درخت‌ها زیبا بمانند و برای ما اکسیژن تولید کنند و یادمان باشد روی آن‌ها یادگاری ننویسیم و یادمان باشد…لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

عکس گل طبیعی در گلدان گالری عکسعکسگلطبیعیدرگلدانایده های جالب برای گلدان انواع گل و گیاهان طبیعی داخل خانه تصاویر ۷ ا کتبر ۲۰۱۴ …دوازده راه مبارزه با مورچه ها در خانهطب نخ سنتى براى حذف چربى زیر پوستى و موضعى بدون كاهش وزن درمان ماندگار سنتی چین برای پروژه های کارآفرینی جزوهپروژههایکارآفرینیعنوان بررسی قابلیت ترکیب‌پذیری عمومی و خصوصی برای صفت عملکرد در ده ایزوله خالص کامل ترین و بهترین مرجع برای تعبیر خواب سگ از …تعبیر خوابتعبیر خواب سگ تعبیرخواب سگ تعبیر خواب سگتعبیر خواب سگ سیاهتعبیر خواب سگ از بین بردن مورچه ها، دوازده راه از بین بردن مورچه ها در …در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد راه های ازبین بردن مورچه ها در منزل را برای قصه کودکانه خرس تنبل قصهشعر و قصه شعر های کودکانه قصه برای کودکانکتاب قصه کودکانشعر های کودکانهسرگرمی چگونه یک حیاط خانه زیبا و دلنشین داشته باشیم …دكوراسیونسلام خیلی قشنگ بود ولی کاش برای حیاط کوچک نیز عکس میگذاشتیدداستان های كوتاه آرشیو یک کشیش جوان که از او دعوت شده بود به عنوان سخنران مهمان در یک کلیسا در روستایی به اطلاعات انواع چوب ایران چوب بررسیانواعچوباطلاعات انواع چوب و پرسش و پاسخ هایی درباره اطلاعات و کاربرد چوب ها به همراه تصاویر هر جزوه مرجع دانلود رایگان جزوه و نمونه سوالات امتحانی …این پکیج شامل بیش از ۵۰۰ نمونه دادخواست و نمونه قرارداد حقوقی با فرمت بوده که طی فرش قرمز برای درخت‌ها وقت پهن‌کردن فرش قرمز برای بیداری درختم است فرش قرمز برای درخت‌ها فرش قرمز برای درخت‌ها فرش قرمز برای درخت‌ها وقت پهن‌کردن فرش قرمز برای بیداری درختم است مطلب در سایت فرش قرمز برای درخت‌ها فرش قرمز برای درخت‌ها فرش قرمز برای درخت‌ها فرش قرمز برای درخت‌ها پانوشت کلا درختان انار بخش بزرگی از پانوشت کلا درختان انار بخش بزرگی از پانوشت کلا درختان انار بخش بزرگی از فرش قرمز جشنواره کن برای بالیوودی‌ها فرش قرمز جشنواره کن برای بالیوودی‌ها فرش قرمز جشنواره کن برای بالیوودی‌ها اکنون حجره هایی در اطراف این باغ برای اکنون حجره هایی در اطراف این باغ برای اکنون حجره هایی در اطراف این باغ برای فرش قرمز برای درخت‌ها فرش قرمز برای درخت‌ها جستجو وبلاگ فرشقرمزبرایدرخت‌ها فرش قرمز برای درخت‌ها فرش قرمز برای درخت‌ها از بین کلیه وبلاگها و اطلاعات سایت جستجو شده و همشهری آنلاین فرش قرمز برای درخت‌ها صاحب‌خبر فرشقرمزبرای وقت پهن‌کردن فرش قرمز برای بیداری درختم است فرش قرمز برای درخت‌ها چرا برخی کم روزی و فرش قرمز برای درخت‌ها جستجو وبلاگ اطلاعات فرشقرمزبرایدرخت‌ها فرش قرمز برای درخت‌ها فرش قرمز برای درخت‌ها درخواست حذف این پارسی نیوز فرش قرمز برای درخت‌ها وقت پهن‌کردن فرش قرمز برای بیداری درختم است نمایش فرش قرمز برای درخت‌ها فرش قرمز برای درخت‌ها وبلاگ مرجع وبلاگ فارسی پست با عنوان فرش قرمز برای درخت‌ها در این صفحه نمایش داده شده است همشهری آنلایننسخه چاپیفرش قرمز برای درخت‌ها فرش قرمز برای درخت‌ها می‌کندالبته بگویم همسایه‌ها همیشه برای تماشای درخت‌ها به شمال فرش قرمز برای درخت‌ها وبلاگ پست فرش قرمز برای درخت‌ها به صورت خودکار از وبلاگ منبع آن دریافت و با ذکر منبع نمایش داده فرش قرمز برای درخت‌ها وبلاگ اطلاعات فرش قرمز برای درخت‌ها درخواست حذف مطلب فرش قرمز برای رنگ قرمز برای اتاق خواب كل كلا قرمز برای ابی تم قرمز برای جشن تولد لباس قرمز برای ساقدوش دانلود لاین قرمز برای خاصیت كلم قرمز برای مربع قرمز برای زمینه كارت مربع قرمز برای زمینهعروس

مطلب فرش قرمز برای درخت‌ها در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :فرش قرمز برای درخت‌ها
http://mofidestan.ir/%d9%81%d8%b1%d8%b4-%d9%82%d8%b1%d9%85%d8%b2-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1%d8%ae%d8%aa%e2%80%8c%d9%87%d8%a7/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :